تبلیغات
دل بستگان حضرت علی اصغر (ع) کاشان - هشتم صفر، سالروز شهادت سلمان فارسی
 
دل بستگان حضرت علی اصغر (ع) کاشان
السلام علیک یا طفل الرضیع الصغیر یا علی اصغر
درباره وبلاگ


یا ثارالله...
نام حسین(ع)، درمان عشق ماست. ما با ذکر یاحسین (ع) نمک گیر سفره او شدیم. این است که تاآخر عمر دست از حسین (ع) بر نمی داریم. ما دل های شکسته خود را وقف علی اصغر (ع) کرده ایم و اشک خود را نذر کربلا... واین وقفنامه به امضای امام حسین (ع) رسیده است.
پروردگارا:
مارا به چشمه کربلا و نهر علقمه تشنه تر کن! و اشک را بر دل هایمان بفرست. امروز بر سردر دلهای دلبسته ما پرچمی نصب شده که بر آن نوشته است:
السلام علیک یا باب الحوائج یا علی اصغر

مدیر وبلاگ : دلبسته
آرشیو وبلاگ
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون درمورد جلسات ختم قرآن چیست؟ میتوانید برای هرچه بهتر شدن این جلسات در پایین صفحه به ما راهنمایی دهید...

 صحابی جلیل القدر و والامقام ایرانی تبار رسول خدا (ص) مسلمان فارسی یا « مسلمان الخیر » ؛ مسلمان محمدی دهقان زاده ای از منطقه ی « جی اصفهان » یا « رامهرمز خوزستان » بود . نام وی قبل از اسلام « مابه » یا « روزبه » فرزند بوذخشان از نوادگان منوچهر شاه ، پادشاه ایران زمین است . کنیه اش « ابو عبدالله » و در شمار آزاد شده ها و اصحاب رسول خدا (ص) بود .مسلمان همواره موحد و یگاه پرست بود و هیچ گاه در برابر خورشید و آتش و بت سجده نکرد . وی در کودکی به دین مسیحیت گرایش پیدا کرد و چون از کشیشان شنیده بود که ظهور پیامبر تازه ای نزدیک شده است ، خانه و کاشانه را ترک کرد و در پی یافتن آن پیامبر به سفر پرداخت . وقتی به سوریه رسید مدتی در شام و موصل و نصیبین اقامت داشت تا آن که در بلاد عرب به اسارت بنی کلب در آمد و مردی از بنی قریظه او را خرید و به یثرب برد .
 در این شهر از ظهور پیامبر اکرم (ص) آگاه شد و چون گفته ها و علائم و نشانه هایی که از کشیش مراد خود شنیده بود ، در پیامبر اسلام (ص) دید ، زود اسلام آورد . او همواره به آیین اسلام خویش افتخار می کرد . وقتی از نام و نسبش می پرسیدند ، می گفت :« من فرزند اسلام و اولاد آدم هستم .»
در برخی روایات آمده که سلمان از زمانی که خود را شناخت تا به تشرف اسلام درآمد ، بیش از ده ارباب داشته و دست به دست شده تا در پایان به دست رسول گرامی اسلام (ص) آزاد گردید .
سلمان پس از پذیرش اسلام در اثر تقرّب به پیامبر اعظم (ص) و فرمان برداری از دستورات دین مبین اسلام و به خاطر اخلاص و عبادت و زهد و تقوا ، تلاش و جهاد در راه خدا به مقامات عالی و فضایل برتر دست یافت و به مقام شامخ « سلمان از ما اهل بیت (ع) است ، نایل آمد .
سلمان در جنگ خندق ( اولین جنگ پس از ایمان آوردن ) طرح حفر خندق در اطراف مدینه را مطرح کرد و مورد پذیرش نبی مکرم (ص) و یاران قرار گرفت . خندق موجب عدم دسترسی مشرکان و احزاب به داخل مدینه شد .
پس از رحلت حضرت پیامبر (ص) ، سلمان در زمره ی اصحاب امیرالمومنین (ع) و از مومنان به ولایت حضرت علی (ع) بود و در نزد امیرالمومنین (ع) منزلتی رفیع و مقامی عظیم داشت . وی هرگز از صراط مستقیم ولایت منحرف نشد و از جمله ی چهار نفری بود که سرهای خود را تراشیده و شمشیرها را حمایل کردند و برای آن حضرت بیعت کردند و به مخالفت با ابوبکر پرداختند .

سلمان و پیامبر اکرم (ص) 

پیامبر گرامی اسلام (ص) همه ی یاران و اصحاب خویش را دوست داشت و به آنان محبت می کرد . حضرت به سلمان توجه خاص داشتند . که نمونه هایی از آن را بیان می کنیم .


1. در جنگ خندق پس از طرح حفر خندق از سوی سلمان و پذیرش آن ، مهاجران و انصار سلمان را از خود دانستند و اعلام کردند که سلمان از ماست پیامبر اکرم (ص) فرمودند :« سلمان منا اهل البیت ؛ سلمان از خاندان ماست .» (1)


2. روزی سلمان بر پیامبر اسلام (ص) وارد شد و مورد احترام فراوان پیامبر (ص) قرار گرفت . عمر این رفتار را نپسندید و گفت :« این مرد عجمی که بالاتر نشسته ، چه کسی است ؟ پیامبر اکرم (ص) از سخن او ناراحت شد و فرمودند :« ان الناس من عهد آدم الی یومنا هذا ، مثل انسان المشط ، لافضل للعربی علی العجمی و للاَحمر علی الاسود الّا بتقوی ، سلمانَّ بحرُ لا نیزف و کنز لا ینفذ ، سلمان منا اهل البیت ، سلسل یمنح الحکمه و یوتی البرهان ، همانا همه ی مردم و انسان ها از زمان آدم تا امروز باهم مانند دندانه های شانه مساوی اند و هیچ عربی بر عجمی یا سرخ پوستی بر سیاه پوستی مگر به تقوا برتری ندارد ؛ سلمان دریایی بی پایان و گنجی تمام نشدنی است ، سلمان از ما اهل بیت (ع) است ، او سرچشمه گوارایی است که علم و حکمت از او سرازیر و دلیل و برهان از سوی او می آید . » (2)


3. ابن بریده از پدرش نقل می کند که رسول خدا (ص) فرمودند :« امرنی ربی بحبّ اربعه و اخبرنی انّه یحبّهم : علی ٌ و ابوذر ، و المقداد و سلمان ؛ پروردگارم مرا به دوستی چهار نفر دستور داده که خود باری تعالی آنان را دوست می دارد و آن چهار نفر عبارتند از علی و ابوذر و مقداد و سلمان »
4. انس بن مالک نقل می کند که رسول خدا (ص) فرمودند :« ان الجنة تشتاق الی ثلاثه ، علیَّ و عمار و سلمان ؛ به راستی که بهشت مشتاق سه نفر است ، علی (ع) ، عمار یاسر و سلمان . (4)


5. جابربن عبدالله انصاری روایت می کند که پیامبر (ص) فرمودند :« سلمانُ بحرالعلوم ، لایُقدَرُ عَلی نَزحِه . سلمانُ مخصوصٌ بالعلم الاوّل و الآخِرِ . اَبغَضَ الله مَنْ اَبغَضَ سلمانَ واَحَبَّ مَنْ اَحَبَّهُ ؛ سلمان دریای دانشی است که نتوان آن را تهی کرد . سلمان به علم اول و آخر امتیاز یافته است . خداوند هر که را با سلمان دشمنی ورزد ، دشمن و هر که وی را دوست بدارد ، دوست می دارد .» ( الاختصاص / 222)


6. پیامبر اکرم (ص) فرمودند :« اَمَرَنی رَبَّی بِحُبّ اَربَعَةٍ و اَخبرنی اِنُّه – سبحانه و تعالی – یُحبّهُم :« علیٌّ و ابوذر و المقداد و سلمانُ ؛ پروردگارم به من فرمود که چهار تن را دوست بدارم و مرا آگاه کرد که او نیز ایشان را دوست می دارد ؛ علی و ابوذر و مقداد و سلمان .» (رجال کشی / 221 )


سلمان آن انسان با فضیلت همواره مورد توجه خدا و رسولش (ص) بود و حضرت علی (ع) و دیگر امامان معصوم (ع) این موضوع را اعلام کرده اند .
 

سلمان و امامان معصوم

سلمان یکی از اصحاب حضرت علی (ع) و از ارکان اربعه است که همواره در برابر ولایت امیرالمومنان (ع) سر تسلیم فرود می آورد و او را جانشین وخلیفه واقعی و بلافصل رسول خدا (ص) می دانست . با خلافت ابوبکر صریحا مخالفت نمود و تا زمانی که حضرت علی (ع) با اکراه و اجبار با ابوبکر بیعت نکرد ، او نیز چون تعدادی از یاران مخلص مولا علی (ع) با ابوبکر بیعت نکرد .


و اینک نمونه هایی از آن را نقل می کنیم ؛

1. امام باقر (ع) فرمودند :« کان الناس اهل الردّة بعد النبی الّا ثلاثه ، مردم بعد از پیامبر (ص) مرتد شدند مگر سه نفر . » پرسیدند :« این سه نفر کیانند .» حضرت فرمودند :« مقداد بن اسود ، ابوذر غفاری و سلمان فارسی و بعد از اندک زمانی ، افراد دیگر به حقیقت آشنا شدند ، بازگشتند .»


2. امام باقر (ع) از جدش امیرالمومنین (ع) نقل می کند که فرمودند :« ضاقت الارض بسبعة بهم ترزقون و بهم تنصرون و بهم تمطرون ، منهم سلمان و المقداد و ابوذر و عمار و حذیفه و کان علیُّ یقول : و انا اما مهم و هم الذین صلّوا علی فاطمه ؛ در میان امت رسول خدا (ص) هفت نفرند که زمین گنجایش و ظرفیت آنان را ندارد و به وجود آنان مردم روزی داده می شوند و آنان واسطه ی نصرت و پیروزی و وسیله ی نزول باران هستند و از جمله ی این هفت نفر ؛ سلمان فارسی ، ابوذر و عمار و حذیفه هستند و علی (ع) همواره می فرمود :« من امام و پیشوا و مقتدای این گروه هستم وهمین ها بودند که بر پیکر مطهر فاطمه (س) نماز خواندند .»( 6)


3. امام صادق (ع) فرمودند :« کان سلمان الفارسیُ قد اَتی غیرَ واحدٍ من العلماء و کانَ اَتاهُ آبیُّ ؛ فمَکَثَ عندهُ ماشاءاللهُ فلمّا ظَهَر النبیُّ (ص) قالَ ابیّ لِسلمانَ ؛ صاحِبُکَ الذیّ تَطلُبُ قد ظَهَرَ بمکَّة ، فتَوجّه اِلیهِ ؛ سلمان فارسی خدمت چندین دانشمند رسید ، آخرین آنان « آبی » بود . تا زمانی که خدا می خواست ، نزد او ماند . هنگام ظهور پیامبر اکرم – درود خدا بر او خاندانش باد – آبی به او گفت :« آن که انتظارش را داری در مکه ظهور کرده است ، این بود که به سوی او رفت .»(7)


4. امام صادق (ع) نیز فرمودند :« ای والله ، یا بن اعین ، هلک الناس اجمعون . . . ای پسر اعین ! آری به خدا قسم همه ی مردم هلاک شدند . . .مگر سه نفر ( ابوذر ، مقداد و سلمان ) . بعد ابو ساسان ، عمار ، شیتره ، ابوعمر به آنان ملحق شدند و جمع آنان به هفت نفر رسید .»(8)


5. امام صادق (ع) فرمود :« الایمان عشر درجات ، فالمقداد فی الثامنه و ابوذر فی التاسعه و سلمان فی العاشر ؛ ایمان دارای ده درجه است ، مقداد در درجه ی هشتم و ابوذر درجه ی نهم و سلمان به درجه ی دهم ایمان راه یافته است .»(9)


6. حضرت علی (ع) خطاب به ابوذر فرمودند :« یا اباذر ، اِنّ سلمان لو حدثک بما یعلم ؛ لقلتَ : رحم الله قاتل سلمان ؛ یا اباذر ، اِنّ سلمان باب الله فی الارض و من عرفه کان مومنا و من انکره کان کافراً و اِنّ سلمان منّا اهل البیت ؛ ای ابوذر اگر آن چه سلمان می داند ، اظهار کند ، خواهی گفت :« خدا رحمت کند ، هر که سلمان را بکشد ! همانا که سلمان در زمین باب است ، هر کس او را بشناسد مومن و هر کس منکر او شود ، کافر است ، همانا سلمان از خاندان ما اهل بیت ( س) است .»(10)


7. حضرت علی (ع) در پاسخ مردی که درباره ی سلمان پرسیده بود ، فرمودند :« ذاک امرُ ؤُ منّا و الینا اَهلَ بیت ؛ او از ما و وابسته به ما اهل بیت (س) است . و چگونه می توانید مردی به مثل لقمان حکیم بیابید ؟ علم اول و علم آخر به او آموخته شده است او کتاب اول و کتاب آخر را خوانده است و دریایی ناتمام شدنی است .»(11)


8. از امام علی بن موسی الرضا (ع) نقل شده است : « و انّما شیعتُهُ .... سلمان و ابوذر و والمقداد و عمّار و محمد بن ابی بکر . . . » شیعیان او ( حضرت علی (ع) ) . . . سلمان و ابوذر و مقداد و عمار و محمد بن ابی بکر هستند . . . »(12)
 

وفات سلمان فارسی

شاذان بن جبرئیل قمی از اصبغ بن نباته روایت می کند « من همراه سلمان فارسی در میدان بودم . به همان بیاری که مرگش را در پی داشت ، مبتلا بود . من او را پی در پی عیادت می کردم تا این که بیماری اش بالا گرفت و حالش سخت شد ، به گونه ای که به مرگ خویش یقین کرد . پس رو به من گفت :« اصبغ از پیامبر خدا (ص) یاد دارم که فرمودند :« ای سلمان ! نزدیکی های مرگت ، مرده ای با تو سخن خواهد گفت . دوست دارم که بدانم آیا مرگم فرا رسیده است یا خیر ؟»


اصبغ ( پس از ذکر ماجرای سخن گفتن سلمان با مرده ای در قبرستان ) می گوید :« سلمان سر به سوی آسمان بلند کرد و گفت : « ای آن که ملکوت همه چیز در دست توست و همه به سوی تو باز گشت می کنند . ای که پناه دهنده ای و پناهنده کسی نمی گردی ، به تو ایمان و بر تو توکل دارم . به پیامبرت اقرار و کتابت را تصدیق می کنم فرمود زمان آن چه به من وعده داده ای فرا رسیده است و تو هرگز خلف وعده نمی کنی ، پس ( بخشش خود را بنما ، و مرا به سوی رحمت خویش فراخوان و در درگاه کرامت و بزرگواری ات فرود آر . من گواهی می دهم که جز خدای یگانه ، خدایی نیست و گواهی می دهم که محمد (ص) بنده و فرستاده ی اوست و علی (ع) امیرالمومنین و پیشوای متقیان است و امامان دودمان از او پیشوایان و سرور من هستند .»(13)


شیخ صدوق روایت می کند :« سلمان به گورستان رفت و گفت :« سلام بر شما ؛ ای مردگان از مومنان و مسلمانان ؛ ای اهل خانه ی آخرت ، آیا می دانید که امروز جمعه است ؟» آن گاه به خانه بازگشت و خوابید و خواب چشمان وی را فراگرفت ، کسی را در خواب دید که نزد وی آمد و گفت :« بر تو سلام باد ای اباعبدالله ! سخنی گفتی و ما شنیدیم ، سلام کردی و ما نیز پاسخ دادیم ، گفتی :« آیا خبر دارید که امروز جمعه است ؟ آری ما آن چه را پرندگان در روز جمعه می گویند ، می دانیم . »


نغمه ی پرندگان این است ؛ خداوند از هر عیبی پاک و منزه است . خداوند از هر عیب پاک و منزه است . . . پروردگار ما همان پادشاه بخشنده است . . . هر که به نام پروردگار مان سوگند دروغ خورد ، عظمت او را نشناخته است .»(14)

آری ! در مداین در خانه ای ساده ، بزرگ مردی از بزرگان اسلام و فرمانروایی از حاکمان دادگر و نابغه ای از نوابغ . . . بر بستر مرگ آرمیده است . او به همسرش می گوید :« درها را باز بگذار . . . من امروز دیدار کنندگانی دارم ، نمی دانم از کدام در وارد می شوند .»
سپس اندکی مشک می خواهد و به او می گوید :« این را پیرامون بستر بپاش ، چه . . . آنان مخلوقاتی از خداوند که بو را در می یابند ؛ اما غذا نمی خورد ( فرشتگان را می گوید ) . . . آن گاه از کنار در دور شو و پایین رو .


همسرش می گوید :« به گفته اش عمل کردم و آرام نشستم . ( پس از لحظاتی ) صدا گونه ای شنیدم ، بالا آمدم . او جان سپرده بود چنان که گویی به خواب رفته است .»

این مُشک را رسول اکرم (ص) به او بخشیده بود و برای واپسین دم آن را نگاه داشته بود . حضرت سلمان 8 صفر سال 36 هجری در سن 250 سالگی در مدائن رفت و مزار وی زیارتگاه شیعیان و شیفتگان اسلام است .
 

پی نوشت ها :

1- اسد الغابه / جلد 2
2- بحار الانوار جلد 22/ ص 349
3- بحارالانوار ، جلد 18 / ص 36
4- بحار الانوار ، جلد 22 / ص 331
5- رجال کشی / ص 6 
6- رجال کشی / ص 6
7- کمال الدین / جلد 2 / ص 665
8- رجال کشی / ص 7
9- بحار الانوار / جلد 32 / ص 341
10- رجال کشی/ ص 14
11- طبقات الکبری / جلد 4 / ص 61
12- بحارالانوار / جلد 22 / ص 330
13- الفضائل / ص 86
14- امالی / ص 571
 

منابع و مآخذ :

1. اصحاب امام علی (ع) (جلد 2- 1 )؛ سید اصغر ناظم زاده قمی ، موسسه بوستان کتاب ، چاپ دوم ، قم ، 1386 .

2. تقویم شیعه ؛ عبدالحسین نیشابوری ، انتشارات دلیل ، چاپ پنجم ، قم ، 1385 .
3. تقویم عبادی ؛ مهدی مهریزی ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، چاپ دوم ، تهران ، 1383 .
4. حوادث الایام ؛ سید مهدی مرعشی نجفی ، انتشارات تولی ، چاپ اول ، قم ، 1385 .
5. سلمان و بلال ؛ جواد محدثی ، مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی ، چاپ اول ، قم ، 1371 .
6. سلمان اهل بیت ؛ عبدالله البسیتی ، ترجمه محمد علی محمدیان ، نشر آفاق ، چاپ دوم ، تهران فرمود 1386 .
7. فرهنگ اعلام تاریخ اسلام (2-1) ؛ سید غلامرضا تهامی ، شرکت سهامی انتشار ، چاپ اول ، تهران ، 1385 .
8. لغت نامه ی دهخدا (جلد 11)،موسسه ی چاپ و انتشارات دانشگاه تهران ، چاپ دوم ، تهران ، 1377 .
9. معارف و معاریف (4-1 ) ؛ سید مصطفی دشتی ، موسسه ی فرهنگی آرایه ، چاپ اولنوع مطلب : ایام صفر، ایام شهادت، مطالب و مقاله ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:20 ب.ظ
I am sure this paragraph has touched all the internet users, its really really fastidious paragraph on building up
new weblog.
شنبه 14 مرداد 1396 03:53 ق.ظ
I am really loving the theme/design of your website.
Do you ever run into any web browser compatibility problems?
A number of my blog readers have complained about my site not working
correctly in Explorer but looks great in Safari.

Do you have any ideas to help fix this issue?
شنبه 7 مرداد 1396 12:31 ب.ظ
What's up, after reading this remarkable piece of writing i am also glad to share my experience here
with mates.
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 07:12 ب.ظ
Appreciate the recommendation. Let me try it out.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 11:07 ب.ظ
Hey there! I'm at work surfing around your blog from my new iphone!
Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
Keep up the excellent work!
جمعه 1 اردیبهشت 1396 07:04 ب.ظ
Hello there! This post couldn't be written any better! Reading this
post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this.

I will forward this post to him. Fairly certain he will have
a good read. Many thanks for sharing!
سه شنبه 29 فروردین 1396 04:00 ب.ظ
Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it,
you will be a great author. I will make certain to bookmark your
blog and will often come back later on. I want to encourage
yourself to continue your great job, have a nice day!
یکشنبه 27 فروردین 1396 06:17 ب.ظ
Excellent blog here! Also your web site loads up very
fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my site loaded up as fast as yours lol
چهارشنبه 23 فروردین 1396 01:50 ب.ظ
Howdy! This post couldn't be written any better! Reading this post
reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this.
I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good
read. Thank you for sharing!
یکشنبه 13 فروردین 1396 01:53 ب.ظ
I am sure this piece of writing has touched all the internet visitors, its really really nice article on building up new weblog.
جمعه 11 فروردین 1396 01:32 ب.ظ
Hi there mates, its enormous post regarding educationand entirely defined, keep it
up all the time.
پنجشنبه 30 مهر 1394 11:32 ق.ظ
اماده تبادل لینکم اگه علاقه داشتید بهم اطلاع بدید
پنجشنبه 19 بهمن 1391 08:19 ق.ظ
سلام صبح شما بخیر
مطلب مفیدی بود ممنون از شما
اما یک سوال دارم در سن سلمان که فرمودین 250 آیا مدت عمر ایشان را صحیح فرمودین ؟
در ضمن سلمان از خانواده ثروتمند زرتشتی بود و موبد در ابتدا که تحت تعلیمات مغان بود اما هرگز دلش با این تعلیمات آرام نمیگرفت و پاسخی برای سوالهایش در کیش زرتشت نمی یافت تا مسیحی شد در مسیحیت نیز به هم چنین هرگز آرامش نداشت و به جستجو گری ادامه داد تا به اسلام رسید و حقیقت را یافت سلمان با بریدن از زرتشت و زرتشتیان از ثروت هنگفتی چشم پوشی کرد و صحنه اسلام آوردنش نزد رسول خدا از زیباترین صحنه های ایمانی ست
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی